Sinimägede ja Narva-Jõesuu muuseum

Search
Close this search box.

NARVA-JÕESUU KODULOOMUUSEUM

„Igaüks, kes tahab tervist kosutavat puhkust ja veeta mõnusasti vabu päevi, see valib kõigist suvituskohtadest Narva-Jõesuu, meie kaunima ja kuulsama õhukuurordi. Välja üürida üle 600 möbleeritud suvila, omaette, aedades ja männimetsas. Vesiravilad. Võrratu supelrand, kaitseväe orkester, kuursaal, lõbustused, jne.„

Nii kirjutas Päevaleht 5. juunil 1932. Kõlab peaaegu tänapäevaselt, kuid pole orkestrit, kuursaali ega suurt osa tollasest hoonestusest. Narva-Jõesuus puhkamisest, villadest ja siinsetest suvitajatest saate ülevaate, kui võtate giidi Narva-Jõesuu koduloomuuseumist.

Koduloomuuseum paikneb räämas suvilas, kus 1930.-aastatel suvitas kirjaniku A. H. Tammsaare perekond ja kus ka kirjanik ise suvepäevi on veetnud. Muuseum loodi 1992. aastal ja püsis pea muutusteta üle 25 aasta, pakkudes enim nostalgiat venekeelsest kultuuriruumist tulnuile. Muuseum uueneb tasahilju ja ootab külastajaid 2020.aasta suvehooajal.

nÄITUSED

Veebinäitus: Narva‑Jõesuu eile ja täna

Näituse loomisel on kasutatud fotomaterjali Narva muuseumi fotokogust. Kasutatud kirjandus: Narva‑Jõesuu supelsaksad südames. (SA Narva Muuseum, 2016) Tekstid koostasid: Darina Dmitrijeva ja Kristina Muravjova. Pildid (kaasaegsed): Kristina  Muravjova, Jaroslav Muravjov, Anna Markova, Nikita Podkopajev, Olga Mirina, Jekaterina Muravjova

Ekskursioonid

Ekskursioon mööda Narva‑Jõesuud

Bussiekskursioon mööda piirkonda: vaatamisväärsused, ajaloolised paigad ja looduskaunid kohad

HARIDUSPROGRAMMID

Kodukandi loodus

Lapsed saavad teada, mis on loodus- ja maastikukaitseala ja kuidas tuleb käituda looduses. Uuritakse erinevaid puid ja nende eripära, pannakse oma teadmisi proovile töölehti täites.

Vanus: eelkool ja algkool.

Maksumus: 2 €/in, kuid mitte vähem kui 25 €/grupilt.

Narva‑Jõesuu ornamendid

Narva‑Jõesuu kuurort oli tuntud oma nikerdatud puumajade poolest.
Ehitusmeistrid kujundasid kuurordi suvilad ja villad erinevates stiilides: neorenessanss, neogootika, Šoti parunistiil, mauristiil, Karjala – Vene ja Bütsansti eeskujudel vene rahvuslik puitarhitektuur.
Muuseumitunnis uurime Narva‑Jõesuu puitarhitektuuri parimaid näiteid, vaatame erinevaid ornamente, ning loome neid ise.

Vanus: eelkool ja algkool.

Maksumus: 2 €/in.

Teejoomine kuurordis

Muuseumiprogrammi jooksul saame teada kes ja kuidas puhkas Narva-Jõesuu kuurordis 100 aastat tagasi ning ühest peamisest kuurordi traditsioonist – teejoomisest verandal.
Saame teada tee kasulike omaduste kohta, millal ja kui tihti teed joodi.
Programm lõpeb ühise teejoomisega samovarist.

Vanus: eelkool ja algkool.

Maksumus: 2 €/in.

ASJAD VANAEMA KIRSTUST​

Saame tuttvakas asjadega, mis olid asendamatud 100 aastat tagasi.
Valmistame endale kangast nuku.

Vanus: eelkool ja algkool.

Maksumus: 2 €/in.

Elamusprogrammid

Polkovniku lesk

  • Polkovniku lesk – üsna viisakas vormis, elav ja volüümikas nagu kuldne sügis – on J.Smuuli näidendi kangelanna, kes räägib, sest mõtlemine väsitab, nii ütles ta kosmeetik. Kosmeetik on ainus inimene, keda ta endast targemaks peab.
  • Üldiselt lesk armastab töötavat rahvast, kui nad liiga lähedal ei ole. Ta ootab 2‑käigulisele lõunasöögile 4 kuni 10 inimest. Lesk peab 1‑tunnise monoloogi lõunasöögil Narva‑Jõesuu Koduloomuuseum is, Nurme 38 ning räägib siinsest kuurordist ja sanatooriumitest läbi aegade ning sellest, et ainus halb asi siin maailmas on inimesed ja arstid. Kõlab sõjaväemuusika, milles väljenduvad emaarm, koduhõllandus ja Lese noorusmälestused. Ah jaa – see kõik maksab 25.‑ eurot inimene.
  • Juba polkovnik, lese abikaasa ütles: “Elu on närvide sõda.” Pärast külaskäiku Lese juurde võite puhata kohalikes spaades.

NARVA-JÕESUU PUITPITSID

Fotod pärinevad raamatust „ Puitpitsvilla“ (Liisi Siibak, Aili Paat)

Huvitavate paikade kaart

Narva-Jõesuu virtuaalkaart on tehtud Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu (ERÜ) ja Kultuuriministeeriumi toetusega projekti «Virtuaalnaituse- ja kaardi loomine» raames.

KONTAKT

Programmi või elamuse tellimiseks võta ühendust!

muuseum@vaivara.ee

Skip to content