
Haridusprogramm
Valikud II maailmasõjas
Lühikirjeldus
Tunnis saavad õpilased lühikese sissejuhatuse II maailmasõja sündmuste kohta Narva rindel (sh Sinimägede lahingud) ja Eesti inimeste olukorrast sõjaolukorras. Seejärel võtavad nad endale rollikaardid. Igal rollikaardil on kaks etteantud valikuvõimalust ja üks tühi lahter, kuhu õpilane sõnastab ise oma otsuse. Pärast otsuste langetamist arutatakse ühiselt, millised tegurid mõjutasid valikuid ning kuidas sõda mõjutas tavaliste inimeste, eriti noorte elu ja tulevikku Eestis.
Sihtrühm: gümnaasiumi õpilased
Keel: eesti
Toimumiskoht: Vaivara Sinimägede muuseum
Kestus: ca 1,5 h
Osalejate arv: kuni 20 õpilast ühes rühmas.
Eesmärgid
Õpilane:
- mõistab II maailmasõja mõju Eesti ühiskonnale ja inimeste poolt tehtud valikuid;
- omab ajaloolist empaatiat – oskust näha olukordi läbi toonaste inimeste silmade;
- oskab mõelda kriitiliselt ja argumenteerida valikuid;
- suudab arutleda moraalsete ja väärtusdilemmade üle (kohusetunne, ellujäämine, vastupanu, kohanemine);
- Mõistab, et ajaloos ei ole inimesed ainult „õige“ või „vale“ poole peal, vaid sageli väga keeruliste olude survel valikuid tegevad isikud.
Õpitulemused
Programmi läbinud õpilane:
- kirjeldab II maailmasõja sündmusi Eestis (Narva rinne, Sinimägede lahingud, okupatsioonirežiimid) lühidalt ja mõistetavalt;
- selgitab, kuidas sõda mõjutas inimestele igapäevaelu, haridusteed ja tulevikuväljavaateid;
- toob näiteid keerulistest valikutest, mille ette Eesti inimesed sattusid, ning oskab neid põhjendada;
- analüüsib erinevaid otsuseid (oma ja kaasõpilaste omi) ning põhjendab, mis tegurid valikuid mõjutasid (hirm, lootus, propaganda, perekond, ellujäämine jne);
- arutleb eetiliste küsimuste üle, ilma teisi halvustamata, ning talub eri arvamusi;
- seostab ajaloolisi kogemusi tänapäevaga (nt mis tunne on, kui valikuvabadus on piiratud, mis on sõja mõju noortele täna);
- analüüsib, kuidas sõjategevus mõjub keskkonnale.
Seos riikliku õppekavaga
Põhikool / gümnaasium – ajaloo ainekava:
- II maailmasõda, okupatsioonid Eestis, Eesti ühiskonna muutused 20. sajandil.
- Ajalooõpetuse üldeesmärgid: mõtestada ajaloolisi protsesse, arendada kriitilist mõtlemist ja ajaloolist empaatiat.
Üldpädevused:
- Sotsiaalne ja kodanikupädevus: arusaam ühiskonna toimimisest kriisiolukordades, inimõiguste ja vabaduste haprusest.
- Väärtuspädevus: arutelu väärtuste üle (õiglus, inimväärikus, vastutus, julgus), moraalsete dilemmade tajumine.
- Enesemääratluspädevus: oma hoiakute ja väärtuste teadvustamine ajalooliste näidete taustal.
- Suhtluspädevus: argumenteerimine, kuulamis- ja aruteluoskus rühmatöös.
Lõiming:
- Eesti keel ja kirjandus: arutlevate tekstide loomine, arvamuslugude või päevikukatkete kirjutamine rollitegelaste vaatenurgast.
- Ühiskonnaõpetus: riigivõim, ideoloogiad, inimõigused, sõja ja rahu teemad.
- Klassijuhatajatund: väärtuskasvatus, empaatia, konfliktide lahendamine.
Tegevuste käik
- Sissejuhatus (30 min)
Juhendaja tutvustab Sinimägede ekspositsioonide baasil II maailmasõja Narva (sh Sinimägede) lahinguid ja olukorda Eestis (okupatsioonid, rinne, erinevad rollid) - Rollide jagamine (5 min)
Juhendaja selgitab rollimängu reegleid. Iga õpilane (või väike rühm) saab rollikaardi: kes ta on, mis on tema olukord. Rollid: Eesti sõdur Saksa armees, Eesti sõdur Punaarmees, medõde, Saksa tööteenistusse värvatud noor, gümnaasiumi lõpetaja, kohaliku talu peremees/-naine, teismeline põgenik (laps). - Rollimängu 1 voor – esimene valik (10 min)
Juhendaja pajatab esimese loo, kui rinne jõuab Eesti piirini – Narvani. Õpilased loevad oma tegelase kohta ja arutlevad tegelase võimaluste üle. Seejärel valivad kas ühe kahest pakutud tegelase otsusest või kirjutavad tühjale reale oma variandi. Otsus esitletakse koos selgitusega ülejäänud rühmale. Seejärel kantakse ühiselt iga rühma otsuse mõju stendil olevasse tabelisse. - Rollimängu 2 voor – olukord on muutunud (10–15 min)
Sama tegelane kohtub uue olukorraga (nt Sinimägede lahingute aeg). Õpilased teevad uue valiku ja kannavad teistele ette. Seejuures arutletakse, kuidas eelmine otsus mõjutas praegust seisu. Tulemused kantakse jällegi tabelisse. - Rollimängu 3 voor – sõja järelmõjud (10–15 min)
Tegelane on sõja lõpufaasis või vahetult pärast sõda. Õpilased teevad oma tegelase viimase valiku, mille mõju kantakse jälle tabelisse. - Ühine arutelu (10–15 min)
- Millised otsused suurendavad sõjalist edu?
- Millised otsused suurendavad tsiviilelanike ellujäämisvõimalusi või nende turvalisust?
- Kuidas ajaloolane üldse teada saab, kes mida tegi? Kuidas võiks tuleviku muuseumis seda olukorda kujutada/ esitleda.
- Kokkuvõte ja seos tänapäevaga (5–10 min)
- Millised valikud kordusid?
- Kas sõjas saab üldse teha „häid“ otsuseid – või ainult „vähem halbu“?
- Kuidas mõjutab see, mida me täna Sinimägede kohta muuseumis näeme, meie arusaama 1944. aastast?
- Kui sa oleksid tuleviku ajaloolane, kas räägiksid pigem sõduritest või tsiviilelanike tegevustest? Miks?
Juhendaja seob kuuldud lood Eesti ajaloo suure pildiga ning küsib:
Mida see õpetab meile valikuvabaduse, sõja ja vastutuse kohta täna?
Metoodika ja töövormid
- Rollimäng (individuaalsed rollikaardid, otsuste tegemine ja põhjendamine)
- Väikerühma arutelud – õpilased võrdlevad oma valikuid ja argumente
- Ühiskõne / arutelu täisklassiga – õpetaja või juhendaja koondab ja raamib arutelu
- Soovi korral lühike kirjutamisülesanne (näiteks „päevikulehekülg“ rollitegelase silmade läbi).
Vajalikud tingimused ja materjalid
- Rollikaardid II maailmasõja aegsete Eesti noorte tegelaskujudega (mitu vooru, igaühes valikuvõimalused + tühi rida)
- Rollide eristumiseks igale rühmale tema tegelast iseloomustab atribuutika (kiiver, müts, märk, rätik vmt)
- Tahvel / esitlusvahend märksõnade ja kokkuvõtete jaoks
- Kirjatarbed õpilastele
Hindamine ja tagasiside
Programmi käigus ei anta numbrilist hinnet.
- Õpilaste tegevust hinnatakse kujundavalt: otsuste põhjendamise, arutelus osalemise ja argumenteerimise alusel.
- Tunni lõpus tehakse suuline kokkuvõte ning õpilased saavad jagada, mis neid kõige enam mõtlema pani või üllatas.
- Õpetajale antakse võimalikud jätkuülesanded, mida saab hiljem tunnis kasutada (nt lühikirjutis, aruteluküsimused).
Eelinfo õpetajale
Enne programmi on soovitatav, et õpilased oleksid:
- läbinud või sissejuhatavalt käsitlenud II maailmasõja teemat ja Eesti lähiajalugu;
- tutvunud mõistetega nagu okupatsioon, mobilisatsioon, rinne, propaganda,