Sinimägede ja Narva-Jõesuu muuseum

Search
Close this search box.

Veebinäitus: Narva‑Jõesuu eile ja täna

Näituse loomisel on kasutatud fotomaterjali Narva muuseumi fotokogust. Kasutatud kirjandus: Narva‑Jõesuu supelsaksad südames. (SA Narva Muuseum, 2016) Tekstid koostasid: Darina Dmitrijeva ja Kristina Muravjova. Pildid (kaasaegsed): Kristina Muravjova, Jaroslav Muravjov, Anna Markova, Nikita Podkopajev, Olga Mirina, Jekaterina Muravjova
Narva‑Jõesuu virtuaalnäitus on tehtud Kultuuriministeeriumi ja ERU toetusega projekti «Virtuaalnaituse‑ ja kaardi loomine» raames.

Kuursaal

Aastatel 1881‑1882 ehitati Narva linnapea Adolph Friedrich Hahni kinnistule esimene kuursaali hoone. Kuursaal põles 1910 aastal. Uus, barokkmotiividega juugendstiilis kuursaal ehitati 1912. aastal Peterburi arhitekti Marian Ljalevitši projekti põhjal. Seal asusid raamatukogu, restoran, puhketuba ja 70-kohaline hotell. Kuursaali suures saalis toimusid kontserdid ja ballid. Pärast Teist Maailmasõda hoone osaliselt taastati. Täna on kuursaal eravalduses.

Aga nüüd pane silmad kinni ja kujuta endale ette, et sa kuuled imeilusat valssi ja hakkad tantsima…

Hele Park

Hele park (9,5 ha) rajati 1881. aastal üheaegselt koos kuursaali ehitamisega. Siin kasvas üle 70 liigi puid ja põõsaid. Vasakus pargipooles on tiik, sillake ja puidust lehtla.

Kui palju sina suudad leida erinevaid põõsaid ja puid? Kas oskad leida ja nimetada vähemalt 30 liiki?

Lehtla

Asub Heledas pargis. Suviti mängis kaheksanurkses puitpitsiga kaunistatud lehtlas orkester.

Astu lehtlasse ning proovi oma lemmiklaulu laulda.

Villa Capriccio

1874. aastal ehitas Narva linnapea Adolph Friedrich Hahn Narva‑Jõesuusse suvila, mis meenutas pigem lossi. Fassaad ehitati merepoolsele Aia tänavale. Stiililt uusrenessansi meenutavat valget kivimaja ehtisid sambad, portikused ning verandad. Aia tänava poole rajati purskkaevuga aed. 1930. aastal ostis villa tuntud hotelliomanik Cornelius Vares. Uue omaniku ajal sai villast esmaklassiline hotell, kus peatusid linna tähtsad väliskülalised ja turistid. Hoone hävis Teise Maailmasõja ajal.

1969. aastal avati endise villa «Capriccio» krundil üleliiduline puhkekodu «Mereranna».

Milline nimetus meeldib sulle rohkem, kas Capriccio või Mereranna?

Tšaikovski lehtla

Ehitatud 1886. aastal seoses vene suurvürst Vladimir Aleksandrovitši ja suurvürstinna Maria Pavlovna külaskäiguga Hungerburgi ehk Narva‑Jõesuusse. Kohalike inimeste seas on levinud arvamus, et tuntud vene helilooja Pjotr Tšaikovski (1840‑1893) on Narva‑Jõesuus viibimise ajal veetnud oma õhtuid selles lehtlas. Sellest ka nimi, kuigi see pole dokumentaalselt tõestatud. Lehtla on riikliku kaitse all.

Milliseid Tšaikovski teoseid sa tead?

Rannahoone

Arhitektide Ederma ja Ottingeni funktsionalistlik rannahoone ehitati 1935. aastal. Hoonel oli hulgaliselt verandasid ja rõdusid. Hoone keskel asus kohvik, külgedel dušikabiinid ja riietusruumid. Hävis Teises Maailmasõjas. 1970. aastatel ehitati sellele vundamendile suverestoran «Laine», mis lammutati 1990. aastal. Kujuta, et oled arhitekt ning joonista supermoodne maja lammutatud hoone asemel.

Narva‑Jõesuu tuletorn

Esimene tuletorn ehitati 1808. aastal Narva jõe suudme vasakule kaldale. 1886. aastal ehitati valge silindrikujuline torn 4 meetrit kõrgemaks ja torni paigaldati ka seitsme petrooleumilambiga punane latern. Maja ees asus meteoroloogiajaam. Tuletorn hävis Teise Maailmasõja ajal. Praegune 30‑meetri kõrgune puna‑valge tuletorn on ehitatud 1957. aastal.

Miks tuletorn on puna – valgete triipudega?

Narva jõe suue

Navigatsioon Narva jõel, eriti suudmealal ja Narva lahes, on seotud Narva kaubanduse arenguga. 18. sajandil saabus Narva-Jõesuusse igal suvel üle 200 laeva. 19. sajandil soodustasid laevanduse edenemist tööstuse ja kuurorditurismi areng. Narva ja Narva‑Jõesuu vahel kurseerisid kaubalaevad, puksiirid ja reisiaurikud.

Meie ajal on võimalus sõita ka jahtide ja laevadega. Proovi kindlasti ning tunne ennast meremehena!

Pargi tänav

Proovi saada pildile samasugust taevast nagu vana pildi peal.

Niguliste kirik

Kirik oli punastest tellistest pseudogooti stiilis hoone, siinne kogudus oli nii eesti‑ kui ka saksakeelne. Kirik sai II maailmasõja ajal kannatada.

Kas sa tead, milline on pseudogooti stiil?

Pantelejevi suvila

19. sajandi uusvene stiilis elamu kuulus tellisvabriku omanikule Filipp Pantelejevile. Pärast Teist Maailmasõda asus siin Kreenholmi manufaktuuri puhkemaja. Praegu eravalduses.

Proovi aru saada, mida tähendavad tähed Ф.Я.П. telliskivide peal.

Pansionaat Irene

Uusgooti stiilis tornidega pansionihoone asus aadressil Gubernatorski prospekt 34. Siit, Narva jõe järsult kaldalt, avanes panoraamvaade asulale ja jõele. Villa kuulus Vene kolleegiuminõunikule Golenzovskile, kes nimetas selle oma surnud tütre Irina auks.

Arvuta mitu astet viib purskkaevu juurde.

Püha Vürst Vladimiri kirik

Algne kirik ehitati Merikülla 1867. aastal ja pühitseti Jumalaema Kaasani Ikooni nimeliseks kirikuks. Pärast Teist Maailmasõda, 1947. aastal võeti hoone lahti ja toodi Vabaduse tänavale, kus see ehitati üles muudetud kujul. Kirik pühitseti uuesti 1948. aastal.

Leia 5 erinevust vana ja uue hoone vahel.

Mon Repos

Kahekorruseline pansionaat ehitati 19. sajandi lõpus. Kahele kapiteelidega sambale toetuvat rõdu ehivad puitpitsist ornamendid. Hiljem oli hoones elumaja.

Võta pabeileht ja pliiats ning joonista puitpitsi kaunistusi.

Kotšnevi maja

Siin asus Narva töösturi Pavel Kotšnevi kontor, millel oli kena aed. Praegu asub selle koha peal Narva‑Jõesuu kool.

Mis on alles villa aegadest?

Rand suplusvankritega

19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses pakuti rannas suplemiseks tasulist suplusvankrite teenust. Vankreid veeti merre hobustega. Tee selfi suplusvankri juures!

Vaade Kuursaalist Mere puisteele

Mere puistee, hilisem A. Hahni tänav, ulatus kuursaalist mereni. Sellega ristusid Mereküla ja Aia tänavad. Mõlemal pool tänavat laius 19. sajandil loodud kuurordipark – Hele park.

Jaluta sõpradega kuursaalist mereni!

Aia tänav. Zinovjevi maja

19. sajandi lõpust pärinev töösturi ja ühiskonnategelase Dmitri Zinovjevi suvila, mis hävis 1990. aastatel.

Narva ja Peterburi kaupmehed ja töösturid ehitasid uude kuurorti omanäolise arhitektuuriga maju. Asula oli hoonestatud puitpitsvilladega, mis olid kuulsad oma ornamentika poolest.

Kelle villa on Aia tänaval alles?

Skip to content